Plastik ambalaj Nedir

Plastik ambalaj Nedir; Petrol veya petrol ürünlerinin işlenmesiyle ortaya çıkan ürün-ürün gruplarına plastik ambalaj denir. PET, PVC, PP, PS, PE gibi çeşitleri vardır.

Plastik ambalaj neden kullanılır?

Plastiğin bir ambalaj ürünü olarak yakaladığı ticari başarı esneklik (filmden sert uygulamalara kadar), dayanıklılık, hafiflik, kararlılık, geçirmezlik ve kolay sterilizasyon özelliklerini bir arada sunması sonucudur. Bu özellikler plastikleri her türlü ticari ve endüstriyel kullanıcı için ideal bir ambalaj malzemesi haline getirir.

Örneğin plastik gıda ambalajları, gıda ürününün lezzet ve kalitesini etkilemez. Esasen plastik maddelerin engelleyici özellikleri gıdanın doğal lezzetini korumasını sağlarken onu dışarıdan gelecek kirlenmeye karşı da korumaktadır. Ayrıca, maddenin benzersiz çok yönlülüğü taze et kaplama filmleri, içecek şişeleri, yemeklik yağ ve soslar, yoğurt ve margarin kapları gibi sayısız uygulamada ortaya koyulmaktadır.

Plastik ambalajların sağladığı yararlardan yalnızca birkaçı aşağıdadır

En hafif ambalaj malzemesi: Avrupa’daki ürünlerin %50’den fazlası plastik malzemeyle ambalajlanmakta olup bu plastikler paket ağırlığının yalnızca %17’sini oluşturmaktadır. Dahası bu ağırlık geçen 10 yılda %28 oranında azaltılmıştır. Hafif ambalaj, navlunun azalması veya aynı adette ürün için daha az kamyon kullanılması anlamına gelir. Nakliyede harcanan enerjinin, emisyonların ve maliyetlerin düşürülmesine yardımcı olur. Ayrıca üretilen atık miktarının azaltılmasına da yardımcı olur.

Gıda saklama ve koruma: Plastik ambalaj, kolay bozulur gıdaları daha uzun süre korur. Gıdanın lezzetini ve besleyici değerini korurken atık üretiminin ve koruyucu madde kullanımının azalmasına yardımcı olur.

Pratik ve yenilikçi: Günümüzde insanlar, etiket bilgisi ve kullanım talimatları net, açması ve kullanması kolay ambalajlar istiyor. Plastik ambalajın amacı da tam olarak budur. Örneğin yakın gelecekte iletken polimerler sayesinde yazdırılabilir RFID (Radyo frekans tanımlama) çipleri entegre edilip ürün kalitesi ve durumuna ilişkin değerli bilgiler sağlanacaktır.

Güvenli ve hijyenik: Plastik ambalajlar gıda ve ilaçları kirlenmeye karşı koruyarak üretim, dağıtım ve teşhir esnasında mikropların yayılmasının önlenmesine yardımcı olur. Çocuk kilitli kapaklar ekstra koruma ve güvenlik sağlarken şeffaf ambalajlar sayesinde tüketiciler gıdaları dokunmak zorunda kalmadan seçebilirler, böylece zedelenme ve diğer hasarlar önlenmiş olur.

Yumuşak plastik ambalaj

Yumuşak plastik ambalaj, içerdiği ürünün şekline göre değişen ambalajlama türüdür. Bu kategoride torba veya çuvallar, poşetler, paketleme telleri ve/veya mandalları, dikey torbalar, ürüne göre şekillenen esnek tepsiler, büzüşen ambalajlar, palete yükleme yapmada kullanılan streç naylonlar, rayfalar vb. bulunur.

Yumuşak plastik ambalaj malzemeleri, plastik kapatma mühürlerini ve etiketleri de kapsar. Bunlar, boyutlandırma anlamında esnek seçenekler sunmanın yanı sıra, paketlenen ürün miktarı ve paketlenmiş hacim arasında da mükemmel bir oran yakalamayı sağlar. Farklı polimerleri birlikte kullanarak maddi, çevresel ve ticari gerekliliklere uygun özellikler elde edilebilmesi, yumuşak plastik ile ambalajlamanın en büyük rekabet avantajlarından biridir. Ambalaj, her ürünün ticari başarısı için gerekli ve belirleyici bir etmen olarak önemli bir role sahiptir.

error: Content is protected !!